Skip navigation

Viac ako storočie skúseností s klimatizačnými systémami – Eberspächer Sütrak

1906
Wilhelm Weckerle zakladá v Stuttgarte závod „Süddeutsche Maschinen- und Metallwarenfabrik“ („Juhonemecká továreň na stroje a kovové výrobky“, skrátene „Sümak“). Podnik vyrába komerčné chladiace stroje a kompresory.

30. roky
Zahájenie výroby klimatizačných zariadení pre vozidlá.

1950
Podnik sa rozrastá. V tejto dobe pracuje u jedného z najväčších výrobcov malých aj veľkých chladiacich zariadení viac ako tisícka zamestnancov.

1965
Vývoj prvej klimatizácie pre autobusy.

1968
Za pomoci chladiaceho zariadenia Sümak vzniká svetovo prvá chladená bobová a sánkarská dráha pri jazere Königssee (Berchtesgaden).

1976
Odštiepenie divízie mobilných chladiacich a klimatizačných zariadení. Založenie novej firmy Sütrak. Zahájenie sériovej výroby klimatizácií pre autobusy.

80. roky
Intenzívny rast v sektore klimatizácií pre autobusy ďalej zrýchľuje celosvetovú expanziu. V tejto dobe vzniká tiež nový závod v Renningene u Stuttgartu.

1996
Firmu Sütrak preberá spoločnosť Carrier Corporation, jeden z najväčších svetových poskytovateľov vykurovacej, klimatizačnej a chladiacej techniky.

2010
Divíziu autobusových klimatizácií firmy Sütrak, pôsobiacu v Európe, na Strednom východe a v Afrike, získava od spoločnosti Carrier Corporation koncern Eberspächer. Závod Renningen firmy Eberspächer Sütrak sa mení na kompetenčné stredisko pre „klimatizáciu a vykurovanie autobusov“.